Spojení se sebou samým

29.12.2020

S koncem roku na nás přicházejí jednak "bilancovací" nálady a také máme potřebu si naplánovat rok příští. Novoroční předsevzetí - v novém roce budu výkonnější, hubenější, bohatší, budu spát víc/míň, budu více organizovaná/více se uvolním a budu spontánní.

Všechno tohle můžete mít. Ale pokud si to, čeho chcete dosáhnout, nastavíte jen rozumově, budete zažívat na vaší cestě spoustu námahy, můžete být sami sebou zklamáni a nakonec třeba zjistíte, že jste dosáhli něčeho, v čem vám třeba vůbec není dobře.

Co tedy dělat, aby to všechno šlo líp? Základní návod už jsem psala v článku před rokem. Teď to chci pojmout trochu jinak. Hlavní otázkou je "Jak zjistit, co doopravdy chci a jak si to udržet?". Dobrá zpráva je, že všechny odpovědi máme v sobě. A k těm odpovědím se jednoduše nejlépe dostanete tak, že se SPOJÍTE SE SEBOU SAMÝM.

Skvělý, ale co to znamená? Základem je začít se - třeba po malých krůčcích - soustředit na přítomný okamžik a prozkoumávat své emoce, pocity, myšlenky a své tělo v daném okamžiku. Ne najednou:-) Pokaždé se soustředit na jednu oblast.

Ve FYZICKÉ, TĚLESNÉ rovině je skvělá třeba obyčejná chůze, kdy se při procházce začnete vědomě soustředit na to, jak se chodidla dotýkají země. Jak se hýbou při chůzi ruce. Jak se cítí střed těla. Z pohybových aktivit mi nejvíc k uvědomění těla pomohla jóga, která krásně pomáhá vnímat změny při různých asánách a celkově rozvíjí naši fyzickou vnímavost. Vědomě můžete s tělem pracovat i při jídle a pití, kdy si uvědomujete, jak jídlo zpracováváte v ústech a potom, jak putuje dál do žaludku. U nás žen je skvělá příležitost pro prozkoumávání těla naše cykličnost, díky které se naše tělo během měsíce mění (uvnitř i navenek) a je zajímavé se na tyto změny soustředit.

Co se týče EMOCÍ, je dobré si uvědomit, že emoce se nedělí na "dobré a špatné". Nálady a pocity se u nás každý den proměňují a nemá smysl se trápit tím, že jsme dnes nebyli dostatečně pečliví, asertivní, výkonní a milující. Aby však námi emoce nemávaly z rohu do rohu, můžeme se naučit si je uvědomit, pojmenovat, poodstoupit od nich a prozkoumat je, proč se asi zrovna teď objevily. Podrobnější návod píšu zde. Když se naučíme tímto stylem s náladami pracovat, snáze budeme vědět, co nám dělá dobře a čemu se chceme vyhnout.

A nakonec MYŠLENKY. Ty myšlenky. Proud myšlenek, který se nám žene hlavou, nás dokáže během krátké chvíle rozradostnit a zase srazit někam dolů. Jako když si půjčíte peníze na vánoční dárky, jste nadšení z radosti dětí z hraček pod stromečkem, ale najednou si uvědomíte, že příští rok asi nebudete mít na splátky. Klasické jsou takové ty katastrofické scénáře, kdy se bez jakéhokoliv důvodu bojíte, že vám unesou děti, že vás všichni chtějí okrást, že nezaparkujete autem podélně a všichni se vám budou smát, že to neumíte (to byl můj případ:-)). S těmihle myšlenkami, které nám otravují život, se dá pracovat podobně jako s emocemi. 

U katastrofických scénářů je možné je zcela racionálně prozkoumat: Jaká je pravděpodobnost, že se to stane? Komu se to stalo, znám někoho? Co nejhoršího se může stát a proč mi to vadí? Začít si cvičit základní dovednost a to je umět si od myšlenky udělat odstup. Představit si, že mi myšlenka letí hlavou a já ji můžu vzít a nezaujatě prozkoumat. Můžu vám zaručit, že díky tomuto jednoduchému cvičení se vám začne ulevovat od neustálého kolotoče a zjistíte, že můžete svou mysl více ovlivnit. Vyšší úrovní práce je umění meditace, kdy myšlenky ze své hlavy vědomě odstraňujete a dosahujete stavu bez nich, co je velmi úlevné pro tělo, mysl i duši.

Pokud budete pracovat na těchto třech úrovních spojení a komunikace se sebou samými, zjistíte, že jasněji víte, co chcete a hlavně proč to chcete. A navíc jak toho dosáhnout tak, aby ta cesta pro vás byla radostná a povzbudivá. A taky si uvědomíte, co už dál ve vašem životě nemá místo.


Příští rok plný radosti, lehkosti a odhodlání přeje


Zdroj obrázků: Pixabay